Turistika v okolí

Turistika v okolí

Autor: zornicka
Kategória: Turistika

Vrch Nová hoľa (1361 m) vo Veľkej Fatre je určite dobre známy všetkým milovníkom zimného obdobia. Ale na svoje si prídu aj milovníci leta. Bola by veľká škoda pozerať sa na tú krásnu prírodu len z okien nášho penziónu.

Na vrchol Novej hole sa viete dostať viacerými cestami. Moja obľúbená je po zjazdovke a je to taká hodinová prechádzka. Samozrejme je aj turisticky značená trasa, ktorá začína z centra Donovál, trvá dlhšie. A tá najjednoduchšia je vyviezť sa lanovkou na samotný vrchol, čo je pre rodinu s detičkami úžasná príležitosť. Deti budú mať zážitok už zo samotnej lanovky a na vrchole si spoločne môžete vychutnať výhľad na panorámu Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. No a pre tých čo uprednostňujú bicykel, vedie z Korytnice – kúpeľov a z Donovál na vrchol značená cyklotrasa. Keď už budete na vrchole, môžete pokračovať aj na vrch Zvolen (1402 m n.m.). Zaberie vám to maximálne 20 minút a naskytne sa vám nový pohľad na okolitú krásu.

Ak by ste chceli ísť na turistiku do Nízkych Tatier, kúsok od nášho penziónu začína turistická trasa na vrch Kozí chrbát (1330 m n.m.). Kozí chrbát je nie len dominantou hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, ale aj lesnou rezerváciou. Jeho nižšie polohy tvorí hustý les, ktorý sa pretvára na čistinku. Samotný vrchol je trávnatý a porastený bohatou kvetnou, vďaka čomu budete mať krásny výhľad na vrcholy Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Dostanete sa sem ľahko, je to nenáročná turistika, ktorú zvládnu aj rodiny s deťmi. Zhruba po dvoch hodinách (čas závisí od viacerých faktorov) si môžete vychutnávať ten krásny výhľad.
Ak by ste na vrchu mali ešte síl na rozdávanie, môžete pokračovať na vrch Prašivá (1652 m n.m.). Zaberie vám to približne ďalšiu pol hodinu a výhľad bude rovnako úchvatný (možno trochu viac). V prípade, že sa nechcete vrátiť tou istou cestou, môžete z Prašivej zísť do Korytnice – kúpele odkiaľ chodí autobus priamo pod náš penzión. Samozrejme si treba pozrieť spoje a rátať s malou časovou rezervou.